Rogale drożdżowe to jeden z przysmaków mojej rodziny. Do tej pory korzystałam z innego przepisu, jednak ten przypadł mi szczególnie do gustu ze względu na szybkość jego wykonania. Jest prosty i nie trzeba czekać aż ciasto wyrośnie. Podobny przepis posiadam na domowe ciasto do pizzy, ale o tym napiszę kiedy indziej. W każdym razie, te rogaliki, które zaprezentuję wam poniżej, poza tym, że są szybkie w wykonaniu, są po prostu pyszne. Skłamałabym twierdząc, że tylko moje dzieci się nimi zajadają. Otóż ja i mój małżon również, dlatego cieszę się, że podczas jednego razu można wykonać ich aż 64 sztuki, co daje nam kilkudniowe zajadanie się smakołykiem. Dodatkowo w naszym domu jest to świetna alternatywa przekąski szkolnej dla dzieci. Sprawdzi się też przy wszelkiego rodzaju większych imprezach rodzinnych, ponieważ rogaliki są syte i dość dużej. Oczywiście istnieje możliwość odpowiedniego modyfikowania proporcji przepisu, aby uzyskać np. mniejszą lub większą ilość rogali.Istnieje też możliwość mrożenia ich w plastikowych woreczkach lub odpowiednich do mrożenia pojemnikach.
2kostkimasła 250 g(może być margaryna, lub pół na pół)
1szklankagęstej śmietany - może być jogurt naturalny, grecki(o poj. 250ml)
15dkgświeżych drożdży
Wykonanie nadzienia:
1szklankapowideł(najlepiej gęstych)
1szklankarozgniecionych orzechów włoskich(można eksperymentować do woli)
Sposób wykonania:
Ciasto:
W pierwszej kolejności zajmujemy się drożdżami. Rozdrabniamy je w osobnej miseczce i zasypujemy 2 łyżkami cukru. Drożdże ostatecznie powinny się rozpuścić.
Następnie wszystkie pozostałe składniki, jak: mąka, cukier, sól, jaja, masło/margaryna, śmietana i drożdże dokładnie ze sobą mieszamy zagniatając na gładką i klarowną masę, która nie powinna kleić się do dłoni.
Po wyrobienie cista, dzielimy je na 8 równych części. Osobiście najpierw formuję kulę i staram się podzielić ją na równe trójkąty.
Każdy z trójkątów delikatnie zagniatamy i rozwałkowujemy na średnicę ok. 30 cm. Dzielimy ciasto ponownie na 8 trójkątów i przy brzegu każdego z nich kładziemy po łyżeczce nadzienia. Następnie zwijamy ciasto, delikatnie je zagniatając na bokach, w taki sposób, aby farsz nam nie wypłynął. Formujemy kształt rogalików.
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Na wyłożoną kratkę papierem do pieczenia układamy rogaliki w kilku centymetrowych odstępach pamiętając, że urosną. Przed włożeniem rogalików do piekarnika smarujemy je lekko roztrzepanym jajkiem.
Czas pieczenia to ok. 10 min. na porcję — ciasto powinno się zarumienić. Z tak przyrządzonego ciasta powinno wyjść min. 64 sztuki rogalików. W zależności od tego, jak gęsto zostaną rozmieszczone na papierze, tyle czasu więcej lub mniej zajmie pieczenie. Osobiście rozkładam je w 3 rzędach po 4 sztuki, dlatego ostatnia porcja jest z reguły mniejsza.
Nadzienie:
1 szklankę dowolnych gęstych powideł mieszamy z wcześniej rozgniecionymi orzachami włoskimi. Osobiście modyfikowałam nadzienie już w różny sposób, dlatego najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać, to fakt, że powidła powinny być naprawdę gęste. Wmieszanie ich z orzechami może zapobiec wyciekaniu nadzienia, jednak, kiedy stosujemy np. sam dżem, powinien być on gęsty.
Uwagi dodatkowe
Tak wyglądają gotowe rogaliki drożdżowe z nadzieniem