Stres u dziecka
Człowiek uczy się, jak radzić sobie ze stresem. Jednak niektórzy nawet jako osoby dorosłe zbyt mocno go odczuwają i zwyczajnie nie potrafią sobie poradzić nawet z małym uczuciem zdenerwowania. Zatem zapewne nie zadziwi Was fakt, że i dzieci stres odczuwają bardzo mocno. Choć wielu dorosłym się wydaje, że przecież dzieciaki nie mają problemów, niestety często bywa inaczej, a dziecięcy umysł nawet małe problemy zmienia w bardzo duże. Dlatego należy jak najwcześniej nauczyć dzieci radzenia sobie ze stresem i nigdy nie można bagatelizować problemu. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak pomóc dziecku, które zbyt stresuje się szkołą i zastanowimy się, czy taka pomoc jest w ogóle możliwa.
Rozmowa to podstawa
Rodzic zna, choć raczej powinniśmy napisać powinien znać, swoje dziecko najlepiej. Ale często tak nie jest. Niestety wielu opiekunów nie zauważa, że ich potomstwo zmaga się ze stresem i nie radzi sobie z nim. Zdarza się i tak, że dziecko pod skorupą obojętności czy nawet krnąbrności woła o pomoc. A przyczyną stresu jest szkoła. Choć dla nas dorosłych wydaje się, że to przecież błahy powód, to dla młodych ludzi taki problem niestety bywa nie do pokonania. Dlatego też każdy opiekun ma obowiązek obserwować zachowanie swojego dziecka i jeżeli zauważy, że stało się np. bardziej apatyczne, powinien szukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Oczywiście rozmawiać należy zawsze i wszędzie. Młody człowiek musi wiedzieć, że może na Was liczyć. Nie należy też wywierać na nim zbyt dużej presji jeśli chodzi o oceny, owszem trzeba zachęcać do nauki, ale w razie niepowodzenia nie można go nadmiernie krytykować ani tym bardziej obrażać. Wiele dzieci czekając na wyniki egzaminu 8 klas bardzo się stresowało często uważając, że zły wynik to koniec świata, a przecież to nie prawda. Szkoła jest ważna, ale zdrowie psychiczne jest jeszcze ważniejsze. Zatem Wy jako rodzice musicie pamiętać, że ambicja nie może nigdy przesłaniać dobra Waszego potomstwa.
Czas na relaks
Dziecko nie może chodzić do szkoły, następnie po powrocie tylko się uczyć. Musi mieć też czas na zresetowanie się i wypoczynek. A więc o jego odstresowanie musicie zadbać Wy, znajdując takie rozrywki, które mu w tym pomogą. Warto więc wyjść wspólnie do aqua parku, lub wybrać się na spacer po lesie czy do kina.
Najlepiej urządzać wypady całą rodziną, podczas których nie tylko będziecie świetnie się bawić, ale też w spokoju możecie porozmawiać.
Znajdź przyczynę i staraj się ją rozwiązać
Czasami dziecko za wszelką cenę stara się zadowolić rodziców i jego psychika na tym cierpi. Właśnie dlatego należy pokazać swojemu potomkowi, że zawsze się go wspiera. Musi wiedzieć, że może liczyć na Waszą pomoc, niezależnie od sytuacji. Wiele młodych osób za bardzo przejmowało się wynikami egzaminów ósmych klas, ale nie dlatego, że nie dostaną się do wymarzonej szkoły, lecz dlatego, że mogą zawieść rodziców.
Wobec tego pamiętajcie, aby dawać oparcie swoim dzieciom w rozwiązywaniu ich problemów i dbajcie o ich prawidłowy rozwój psychiczny. Muszą one wiedzieć, że jeżeli coś im się nie uda, to zawsze jesteście by im pomóc i je wspierać. Owszem, niekiedy to nie wystarczy i wtedy potrzebna jest pomoc specjalisty.
A może pomoc specjalisty?
Każdy z nas przeżywa mniejsze i większe stresy, niestety czasami bardzo małe rzeczy rosną do rangi tych dużych, z którymi niektórzy nie potrafią sobie poradzić. Dlatego też jeżeli już w dzieciństwie zauważycie, że Wasze dziecko nie radzi sobie z oceną sytuacji i jest zwyczajnie nadwrażliwe, wtedy może niezbędna być pomoc specjalisty. Warto udać się do psychologa dziecięcego czy psychiatry. Nieraz bywa konieczne nie tylko wprowadzenie psychoterapii, ale także farmakoterapii, która pozwoli zniwelować problem.
Wspieranie dziecka to podstawa. Należy zawsze je motywować, ale nie oznacza to jednocześnie, że można na nie też wywierać nadmierną presję. Dzieci niezależnie od wieku muszą czuć w Was oparcie i wiedzieć, że są dla Was ważne. Jednakowoż to na opiekunach spoczywa odpowiedzialność uświadomienia ich, że określone zachowania niosą za sobą konsekwencje. Pamiętajcie też, żeby z nimi rozmawiać, bo rozmowa ma często największe znaczenie.
Artykuł powstał ze współpracy z partnerem Nowa Era.