Współpraca ze mną – redakcja i korekta. Szybki spis tego, jak to wygląda w praktyce!

przez Kasia Kowalska

Skontaktuj się ze mną

W pierwszej wiadomości zawrzyj informacje o swoim tekście: temat publikacji, liczba znaków ze spacjami, przeznaczenie tekstu. Prześlij krótki fragment w załączniku, a najlepiej od razu całą pracę.

Ustalenia między nami

Zadam Ci kilka pytań, aby ustalić, czego Ty i Twój tekst potrzebujecie. Wyjaśnię, jak wygląda cały proces pracy z tekstem, podam Ci wycenę i terminy. Jeżeli zechcesz, polecę Ci też innych specjalistów np. od składu, grafiki, ilustracji.

Redakcja – pierwsze czytanie

Pracę zaczynamy w Wordzie lub innym edytorze tekstu. Podczas pierwszego czytania sprawdzam poprawność językową, styl i logikę. W zależności od tego, co dalej będzie się działo z tekstem, formatuję go odpowiednio przy użyciu stylów. Pracuję w trybie śledzenia zmian, dzięki temu zobaczysz każdą moją poprawkę. Możemy wcześniej umówić się na wykonanie próbki. Pozwoli Ci to sprawdzić, czy mój styl pracy Ci odpowiada.

Korekta autorska

Po redakcji tekst wraca do Ciebie. Dzięki pracy w trybie śledzenia zmian zobaczysz, gdzie i jakie poprawki zostały naniesione. Twoim zadaniem będzie się im przyjrzeć i odpowiedzieć na pytania zadane w komentarzach. Ty również możesz mnie zapytać o wszystko. Pamiętaj – nigdy nie wyłączaj trybu śledzenia zmian, nie akceptuj poprawek ani ich nie usuwaj. Komunikujemy się między sobą tylko za pomocą komentarzy, a wszystkie większe zmiany staraj się wysyłać mi na przykład w mailu. Spróbuj potraktować mnie jako swojego partnera w pracy – mnie również zależy, aby Twój tekst wyglądał jak najlepiej. Pozwól nam wspólnie ustalić ostateczną wersję Twojego projektu.

Korekta – drugie i trzecie czytanie

Korektę można przeprowadzić w Wordzie (drugie czytanie) albo już po składzie (trzecie czytanie). Na tym etapie moim zadaniem jest wyeliminować ostatnie błędy językowe i interpunkcyjne oraz wyłapać błędy składu. To od Ciebie zależeć będzie, ile razy chcesz, abym przeczytała Twój tekst.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na dwa lub trzy czytania, gdy tekst wróci ze składu, a poprawki zostaną ponownie naniesione, na koniec dokonam jeszcze szybkiej rewizji. Upewniam się w ten sposób, że tekst jest czysty i pozbawiony przypadkowych zmian.

Koniec – Twój tekst jest gotowy wyruszyć w drogę

Na tym etapie Twój projekt jest już niemalże gotowy. Możesz go wydrukować albo umieścić w sieci. Ode mnie otrzymasz fakturę z 14-dniowym terminem płatności i życzenia powodzenia w realizacji przedsięwzięcia. Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie wrócić z kolejnym zadaniem do wykonania, niekoniecznie związanym tylko z redakcją i korektą. Z przyjemnością pomogę Ci także w przyszłości!

Podobne w tym temacie

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii...
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli ci się podobało — zostaw po sobie ślad w komentarzux