1,4K
Przepis na zakwas żytni jest idealnym rozwiązaniem, kiedy planujecie piec własny chlebek. Jego zastosowanie jednak nie ogranicza się tylko do samego chleba. U mnie w domu robi za bazę pod inne zakwasy, jak np.: na zakwas pszenny, razowy, zakwas na barszcz biały czy żur. O właściwościach zdrowotnych stosowania zakwasu żytniego napiszę innym razem. W tej chwili, z uwagi na brak czasu, skupię się jedynie na samym przepisie. Przygotowanie własnej mieszanki nie jest wymagające, jednak sam zakwas jest dość kapryśny i potrafi przysporzyć niemałych zmartwień. Postaram się jednak rozwiać wasze wszelkie wątpliwości i mam nadzieję zachęcić do pieczenia prawdziwego domowego chleba na zakwasie, a nie jedynie na drożdżach. Ilość zaprezentowanego przeze mnie zakwasu jest odpowiednia do przyrządzenia dwóch bochenków chleba po 1 kg każdy. Foremki odpowiadają wymiarom zwykłym ogólnodostępnym keksówkom (wymiary wew. ok.: 30 cm x 11 cm x 8 cm).
Przepis na: Żytni zakwas na chleb Ilość porcji - 1 sztuka
Kalorii na 100 g: 100
Drukuj przepis Składniki:
- 50 g mąki żytniej pełnoziarnistej
- 50 ml wody
Sposób wykonania:
- Do wyparzonego gorącą wodą słoika dodajemy odmierzone: 50 g mąki i 50 ml wody (może być przegotowana letnia lub z kranu). Mieszamy ze sobą oba składniki — osobiście używam do tego rączki drewnianej łyżki, bo jest wąska i łatwiej nią wymieszać ze sobą mąkę z wodą. Mówi się, że do mieszania zakwasu nie powinno się używać metalowych sztućców, ponieważ zakwas wchodzi w reakcję z metalem. W ten sposób przyrządzoną mieszankę przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe i nieprzewiewne miejsce.
- Następnego dnia, mniej więcej o tej samej porze dokarmiamy zakwas w taki sam sposób, jak powyżej zostało to opisane. Zakwas dokarmiamy przez min. 5 dni, najlepiej przez 7. Po tym czasie zakwas nadaje się już do pieczenia.
Uwagi dodatkowe
Moja kuchnia jest najzimniejszym pomieszczeniem w domu, a już w tej chwili nie muszę zakwasu chować po szafkach, ponieważ sam bardzo dobrze pracuje. Zdarzyło mi się, że zakwas również pracował w lodówce, więc jeżeli zaistnieje taka konieczność, należy pamiętać, aby słoik nie był zakręcony, jedynie np. przykryty przykrywką.
Tipy dotyczące zakwasu
W początkowych dniach tworzenia mieszanki, należy pamiętać, aby zakwas faktycznie był przechowywany w ciepłym i nieprzewiewnym miejscu. Można go umieścić w pobliżu grzejnika, ale nie bezpośrednio na nim. Jeżeli już po pierwszym dniu nie zauważymy pracy ciasta, przy kolejnym dokarmianiu można użyć ciepłej, ale nie gorącej wody, lub zrobić tzw. kąpiel dla zaczynu, jak w przypadku ciasta drożdżowego. Należy nagrzać piekarnik do ok. 30 stopni C, wyłączyć, po czym umieścić w nim słoik z zakwasem i pozostawić na kilka godzin. Im zakwas starszy, tym szybciej i lepiej pracuje, dlatego już mniej więcej po tygodniu jego wyrastanie nie powinno stanowić żadnego problemu.Moja kuchnia jest najzimniejszym pomieszczeniem w domu, a już w tej chwili nie muszę zakwasu chować po szafkach, ponieważ sam bardzo dobrze pracuje. Zdarzyło mi się, że zakwas również pracował w lodówce, więc jeżeli zaistnieje taka konieczność, należy pamiętać, aby słoik nie był zakręcony, jedynie np. przykryty przykrywką.