Dystrykt Warszawa Rafał Babraj

Rzeczywistość nie do przyjęcia.

Jaka by była wasza reakcja, gdybyście pewnego dnia obudzili się w domu, niegdyś pełnym ludzi, tym razem jednak bez zdecydowanej większości mieszkańców? W budynku, z którego nie ma wyjścia, ponieważ świat za oknem nie sprzyja żywym organizmom, przynajmniej nie w takiej formie jak kiedyś? W miejscu, w którym rządzi jakaś niewidzialna siła niepozwalająca na opuszczenie bloku.

A co, gdybym wam powiedziała dodatkowo, że każdy dzień wygląda identycznie? Ludzie zachowują swoją świadomość, pamięć z każdego jednego dnia, natomiast cała reszta wygląda tak samo – to samo jedzenie, te same wiadomości w TV, codziennie to samo rozmieszczenie przedmiotów, i wiele innych.
Tak właśnie wygląda życie w Izolacji, gdzie jednego dnia zabici, drugiego siedzą ponownie przy stole i zajadają śniadanie. Gdzie, z czasem wszystko staje się nudne i bardzo męczące. Miejsce, które powoli zaczyna przypominać więzienie, i ludzie, którzy próbują się z niego w końcu wydostać.

Warszawa w ruinach.

Rana na niebie sącząca swoją krew w postaci nieludzkiej mocy wpływającej na wszystkie organizmy żywe. Ludzie zmieniający się w potwory, zwierzęta w gigantyczne mutanty oraz rośliny, przybierające nietypowe kształty. Ale gdzieś pośród tego wszystkiego, nadal istnieje życie. Ludzie, którzy pomimo silnego oddziaływania na Ranę, nadal są ludźmi. Wszystko to, za sprawą Kształtujących – osób obdarzonych mocą, która potrafi zneutralizować działanie Rany.

Dystrykt Warszawa jako post-apo.

“Piękna” stolica Polski, niemalże doszczętnie zrujnowana. Dziwna skaza na niebie, wraz którą przyszło zniszczenie, chaos i śmierć setek tysięcy ludzi. Kształtujący, posiadający nabytą siłę po kataklizmie. W końcu, ludzie, chcący za wszelką cenę przetrwać w niesprzyjających warunkach.

Autor zafundował nam niesamowicie wciągającą powieść o zagładzie życia na Ziemi. Jest to sf w najczystszej postaci. Moce pochodzące nie z naszego wymiaru, nadludzkie siły, zapętlenie czasu i wyimaginowane stwory. Styl pisarza jest płynny i niewymagający, dzięki czemu, książkę czyta się bardzo szybko. Kilka wątków, nie do końca dopracowanych. W szczególności zakończenie pozostawia wiele do życzenia. Przy tak rozbudowanej fabule oczekiwałam tąpnięcia, tymczasem otrzymałam marną namiastkę efektu wow.
Nijakość i marazm, to jedyne słowa, jakie przychodzą mi do głowy, kiedy myślę o wielkim finale. Rozczarowanie jest tym większe, ponieważ jednak potwornie byłam ciekawa tego zakończenia.
Uważam, że śmiało mogła z tego powstać kolejna część, pozwalająca nasycić się światem stworzonym przez autora.

Nie ma tego złego.

Cóż, może tym razem nie wyszło, ale nie mówię zdecydowane nie autorowi. Uważam, że posiada bardzo duży potencjał. Pomimo “skiepszczenia” zakończenia powieści, całe jej rozwinięcie trzyma w napięciu. Dodatkowo, należałoby wspomnieć, iż poza fajną historią, autor porusza również inne, ciekawe i bardzo życiowe kwestie. Bohaterowie się rozwijają, na szczęście, uczą na własnych błędach. Jedynie kobiety, cóż, jak to w wielu przypadkach bywa, albo są strasznymi życiowymi “cip**”, albo za sprawą pewnych zdarzeń, stają się superbohaterkami.

Pomimo faktu, że nie wszystko zagrało tak, jak bym sobie tego życzyła, polecam. Nie uważam czasu poświęconego książce za zmarnowany.

5 komentarzy
0 likes


5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Wątki w komentarzach
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
3 Autor
Zufi.plRafał BabrajMinimili.plopycha.pl Poprzedni autorzy
  Subskrybować  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Minimili.pl
Gość

Lubię nieoczywiste pomysły, które dzieją się w Warszawie. Ale jeśli zakończenie kiepskie, dobrze, że przeczytałaś tę książkę za mnie;-)

Zufi.pl
Gość
Zufi.pl

Wiesz, ogólnie uważam, że nie jest tak źle. W moim przypadku, czasami kiepskie zakończenie potrafi zrujnować całą moją opinię na temat książki. W tym przypadku na szczęście tak nie jest. Uważam, że jest warta spojrzenia na nią przychylnym okiem, tym bardziej, że autor w dalszym ciągu się rozwija i z tego może wyjść naprawdę coś fajnego 🙂

opycha.pl
Gość

Gdy zaczęłam czytać recenzję pomyślałam – hej, kurde, ale to nie książka, tak niestety wygląda obecnie życie…”. Mało tego – skiepszczone zakończenie? Przecież to norma w naszym kraju, jak coś idzie super, to zaraz musi się coś spierdzielić 😀 Tak pół żartem, pół serio piszę ten komentarz, ale faktycznie takie jest moje zdanie. Co do samej książki, to dotychczas nie kojarzyłam polskich autorów z tego typu SF, więc jak na razie noszę w sobie mieszankę zdziwienia i zaintrygowania 😉

Zufi.pl
Gość
Zufi.pl

Szczerze mówiąc ja również mam mieszane uczucia względem polskich pisarzy sf, ale ostatnio wszystko jakoś nabrało innych kolorów i wychodzę z założenia, że jeśli doczytam książkę do końca i nie mam ochotę bić głową w mur, to znaczy, że nie było tak źle 😛

Rafał Babraj
Gość
Rafał Babraj

A ja trzymam kciuki, żeby ta mieszanka zdziwienia i zaintrygowania zaowocowała decyzją o przeczytaniu “Dystryktu” 😉 Pozdrawiam serdecznie!

Poprzedni wpis: Film Netflix — Stranger Things i podsumowanie sezonówKolejny post: Mężczyźni z różowym trójkątem

Podobne wpisy