Książki są świetnym sposobem na to, aby pokazywać dzieciom inny, ciekawy świat. Nie tylko literatura faktu czy książki podróżnicze – każda pozycja może rozbudzić wyobraźnię i kształtować młode pokolenie. Jak zadbać o to, żeby dziecko sięgało po odpowiednie lektury?
Czytelnictwo u młodych
Rynek czytelniczy jest bardzo bogaty, dzięki temu każdy – niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań – znajdzie dla siebie odpowiednią pozycję. Już od najmłodszych lat warto rozwijać w dziecku zainteresowanie literaturą, np. poprzez kolorowe i sensoryczne książeczki lub bajki na dobranoc.
Czytanie jest ważnym elementem wspierającym właściwy rozwój dziecka. Powieści stymulują wyobraźnię oraz uczą relacji międzyludzkich – pomagają dzieciom otworzyć się na świat. Dodatkowo pokazują, że jest coś więcej poza tym, co znajduje się w najbliższym otoczeniu.
Obecne czasy jednak bardziej sprzyjają korzystaniu ze zdobyczy technologii oraz spędzaniu czasu przed komputerem. Media są ciekawsze – dzieci statystycznie mniej sięgają po książki niż w czasach, które poprzedzały erę Internetu. Nie oznacza to jednak, że czytelnictwo wśród młodych całkowicie zanikło. Biblioteki, internetowa sprzedaż, eventy literackie oraz księgarnie wciąż zachęcają młodych do sięgania po książki, a wydawnictwa stale udoskonalają sposoby dodarcia do nowych klientów i kuszą nowościami.
Zadbaj o to, żeby kontakt Twojego dziecka z książką nie ograniczał się do szkolnego obowiązku. Podręczniki i lektury szkolne dla niektórych są przykrym przymusem, który może zniechęcić do dalszego odkrywania czytelniczego świata. Na rynku jest wiele interesujących pozycji dostosowanych treścią do wieku czytelnika. Dobra literatura jest ważna dla kształtującej się osobowości młodego człowieka, ale musi być też dobrana do poziomu jego dojrzałości.
Dla starszej młodzieży możesz przygotować pozycje, które będą wymagały większego wysiłku intelektualnego oraz takie, które zmuszają do refleksji nad obecnymi czasami. Dobrą propozycją będzie 21 lekcji na XXI wiek, w której autor opisuje sytuację ludzkości, nasz wpływ na otoczenie i piętna, jakie odciska na nas historia.
Książka kluczem do innego świata
Dobra książka zainteresuje czytelnika, zmusi go do oderwania się od rzeczywistości i zabierze w podróż ścieżkami wytyczonymi przez autorów. Poradniki oraz pozycje naukowe często prezentują styl życia ludzi na całym świecie, odkrywają niesamowite miejsca i uczą o mechanizmach rządzących przyrodą. Biografie pokazują m.in. odkrywców jako zwykłych ludzi, którzy dzięki ciężkiej pracy mogą sięgnąć po więcej. Jest to skuteczne motywowanie do własnego rozwoju.
Książki są czasem pierwszym krokiem, który ukierunkowuje w wyborze późniejszej kariery lub ścieżki edukacyjnej, dlatego warto inwestować w różnorodną literaturę.
Młodego czytelnika można przyciągnąć nie tylko treścią, ale również różnorodnymi grafikami i ciekawymi zdjęciami. Dobrym tego przykładem będzie książka 7 cudów świata, dzięki której wybierzemy się w pozakontynentalną podróż albo wraz z autorem przemierzymy kosmos.
Literatura obyczajowa może być pomocna dla młodych ludzi, którzy wchodzą w okres dorastania i często czują się wyobcowani. Poczucie bliskości z bohaterami literackimi bywa dla nich ukojeniem, zwłaszcza gdy okazuje się, że inni tak samo jak my miewają problemy. Czytając ich historie, nasze dzieci mają szansę znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.
Czytanie to nie tylko obowiązek
Młody człowiek nie może być zasypany jedynie lekturami szkolnymi oraz pozycjami naukowymi. Ważne jest, żeby czytanie było przez niego traktowane jako rozrywka lub ciekawe spędzanie wolnego czasu. Aby nie zraził się do czytania, warto zadbać o to, żeby miał dostęp do ulubionych stylów literackich i autorów.
Rynek czytelniczy jest bardzo obfity, dlatego każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Science fiction, fantasy, książki popularnonaukowe, horror, kryminał i wiele więcej… Światy literackie łączą się i tworzą ciekawe koncepcje łamiące schematy. Ważne, aby nie zmuszać dziecka do czytania. Sięgnięcie po książkę powinno być dobrowolną czynnością, a samo czytanie sposobem na relaks. Tylko w ten sposób nie przerodzi się w kolejny smutny obowiązek.
Biblioteka w pokoju dziecka
Poza bibliotekami, które tworzą klimat i dają ciągły dostęp do książek, warto jest w miarę możliwości zorganizować kącik czytelniczy u dziecka w pokoju. Może to być mały regał z łatwym dostępem do książek. Bibliotekę możecie stworzyć razem, co będzie również świetną zabawą. Tworząc listę lektur sięgnijcie do list bestsellerów i po książki popularnonaukowe – szczególnie te drugie zachęcą do poznawania świata. Nie narzucaj swojego gustu dziecku, jedynie zadbaj, żeby książki były dostosowane do jego wieku.
Ceny książek są różne, dlatego warto zerkać na promocyjne oferty. Dokonując wyboru, postaraj się pamiętać o małych, lokalnych księgarniach – one też często dysponują ciekawym wyborem i okazyjnymi cenami.
Artykuł sponsorowany.